Od 1.1.2018 vrací po 3 letech novela občanského zákoníku spoluvlastníkům nemovitostí zpět předkupní právo, které bylo zrušeno novým občanským zákoníkem s odloženou platností od 1.1.2015. Ukázalo se totiž, že 50 let stará zákonná úprava měla své opodstatnění.
Nové znění § 1124 odst. 1. říká: „Převádí-li se spoluvlastnický podíl na nemovité věci, mají spoluvlastníci předkupní právo, ledaže jde o převod osobě blízké. Nedohodnou-li se spoluvlastníci o výkonu předkupního práva, mají právo vykoupit podíl poměrně podle velikosti podílů." Při prodeji spoluvlastnického podílu třetí osobě tak bude opět nutné nabídnout ho nejdříve ostatním spoluvlastníkům, kteří se k nabídce musí ve dvouměsíční lhůtě vyjádřit. Pokud tak neučiníme, spoluvlastník se může soudně domáhat koupě našeho dílu nemovitosti za stejných podmínek, za jakých jsme ho prodali třetí osobě.
Ovšem novinkou je i to, že se spoluvlastníci mohou svého předkupního práva předem vzdát, což se bude zapisovat do katastru nemovitostí na LV.
Pokud se s dalším spoluvlastníkem nelze domluvit na správě nemovitosti, odkupu podílu nebo jeho prodeji, řešením je institut tzv. vypořádání podílového spoluvlastnictví při jeho zrušení soudním rozhodnutím. Soud pak rozhodne buď o rozdělení nemovitosti, přikázání věci jednomu nebo více spoluvlastníkům za náhradu nebo o prodeji ve veřejné dražbě, a to postupně v tomto pořadí. Rozdělení nemovitosti je zpravidla možné u pozemků, bytových domů a tehdy, kdy se rozdělením podstatně nesníží hodnota nemovitosti a kde je to zároveň technicky možné. V tomto případě, kdy alespoň jeden spoluvlastník je dostatečně solventní a má zájem o nabytí podílu jiného spoluvlastníka, může soud nařídit prodej nemovitosti spoluvlastníkovi za cenu podle posudku zpracovaného soudním znalcem. Pokud ani toto není možné, soud rozhodne o prodeji ve veřejné dražbě, případně se spoluvlastníci mohou domluvit na prodeji tzv. z volné ruky.
Od 28.2.2017 došlo ke snížení maximální přípustné výše vratné jistoty (dříve kauce) při pronájmu bytu či domu ze šestinásobku na trojnásobek nájemného bez záloh na služby. Novela také umožňuje tzv. přechod nájmu po úmrtí nájemce, avšak jen na osobu, která s nájemcem žila ve společné domácnosti nejméně po dobu jednoho roku, nemá vlastní byt a je současně zdravotně postižená nebo ve věku sedmdesáti a více let.
Veronika Vágnerová
Váš realitní makléř pro Ústí nad Labem, Teplice a okolí
777 609 600